Środowisko developerskie dla Front-enda

Kamil Powroźnik

2018-05-30 | 3 min

Po co mi te wszystkie narzędzia?

Narzędzia są po to, aby wspomagać naszą pracę, prawda? Oczywiście, że tak. Tak samo jest z narzędziami developerskimi - są stworzone przez programistów dla programistów po to, aby kod tworzyło się szybciej, łatwiej i przyjemniej.

Chciałbym pokazać Ci jakie narzędzia będą potrzebne Ci do rozpoczęcia pisania kodu w przyjemny sposób.

Must have

Przedstawiam Ci narzędzia, które w mojej opinii są must have i ciężko będzie znaleźć dla nich zamiennik.

Node.js jest środowiskiem dzięki któremu w języku JavaScript będziemy mogli stworzyć np. serwer HTTP. Jest również niezbędne do działania wielu różnych narzędzi np. Webpack, które opiszę dalej. Node dysponuje również potężnym narzędziem jakim jest npm, dzięki któremu instalacja zależności do projektu będzie dziecinnie prosta.

Git jest chyba najpopularniejszym obecnie rozproszonym systemem kontroli wersji, który pozwoli łatwo zarządzać Ci poszczególnymi etapami twojego projektu. Przy współpracy np. z serwisem github.com, który w łatwy sposób pozwoli Ci dzielić się kodem z innymi programistami. Więcej o Gicie przeczytasz w kolejnych artykułach.

Ok, ale w czym pisać ten kod?

Tu mamy dość szeroki wachlarz możliwości, jednak nie będziemy skupiać się na płatnych kombajnach pokroju WebStorma.

W naszym przypadku wystarczający będzie dobry edytor tekstu, a oto moje TOP3:

Każdy z tych edytorów jest mega przyjemny, jednak nie chcę wskazywać Ci, abyś wybrał ten czy inny. Najlepszym sposobem będzie przetestowanie każdego z osobna.

Co dalej?

Po krótce przedstawiłem Ci, co jest potrzebne, aby w przyjemny sposób pisać kod. W następnej części skupimy się na takich narzędziach jak preprocesory CSS, bundlery, task runnery i tym podobne.

Pozdrawiam.


    Hej, ta strona wykorzysuje pliki cookies, localStorage, sessionStorage oraz dane osobowe do celów analitycznych.