Dlaczego powinieneś blogować?

Kamil Powroźnik

2019-06-27T18:55+02:00 | 6 min

Piszę ten post szczególnie dla osób wkraczających w świat programowania. Blogowanie daje mi mnóstwo frajdy, samodyscypliny oraz wiedzy. Prowadzenie bloga nie kosztuje praktycznie nic, prócz czasu, który musisz poświęcić na przygotowanie materiału. De facto czas ten zwraca się z nawiązką w postaci zdobytej wiedzy - tak, nie musisz być wszechwiedzący pisząc materiał na bloga, wręcz przeciwnie. Tworząc taki materiał przede wszystkim skupisz się na dogłębnym zrozumieniu tematu, tak aby twój czytelnik nie został wprowadzony w błąd - prawda? Nikt przecież nie chciałby korzystać z nierzetelnego źródła.

Post ten jest związany z moimi odczuciami na temat blogowania od moich początków po dziś dzień, dlatego chciałbym przedstawić Ci kilka profitów, które z tego wynikają.

Wiedza!

Tak, wiedza to korzyść, którą uznaję za numer jeden w tym zestawieniu. Jak wspomniałem we wstępie - przygotowując materiał nie chcemy przecież, aby był on niekompletny lub zawierał błędne informacje (nie wynikło by z tego nic dobrego), dlatego przed podjęciem się jakiegoś tematu robimy dogłębny research, czytamy różne źródła, pytamy innych o zdanie. To wszystko prowadzi do utrwalania wiedzy - słowo klucz. Wszelakie zdobyte informacje, przelane później do artykułu zostają w twojej głowie.

Dziennik pokładowy

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś bloga potraktował jako dziennik swojej nauki. Możesz opisywać czego się dziś nauczyłeś, tworzyć projekt i opisywać co się w nim zmieniło. To wszystko pozwoli również motywować innych do tworzenia i nauki!

Regularność i samodyscyplina

Gdy pisanie czy też feedback w postaci superlatyw lub konstruktywnej krytyki będzie sprawiać Ci przyjemność napewno będziesz chciał zachować pewną regularność w pisaniu. Na początku wyznacz sobie małe cele - może to być napisanie dwóch postów w miesiącu, stworzenie materiału na mega ciekawy temat, o którym dopiero co usłyszałeś lub miałeś możliwość zetknąć się z nim w codziennej pracy.

Dzięki temu nauczysz się regularności i samodyscypliny w swoich działaniach nie tylko w dziedzinie blogowania, ale i w innych aspektach życia.

Nowe możliwości

Tworząc materiały w internecie po pewnym czasie możesz stać się osobą znaną w środowisku. Twoje publikacje mogą stać się cenione, a twoja wiedza bezcenna. Kto wie czy dzięki temu nie skontaktuje się z Tobą właściciel software house’u proponując pracę, organizator abyś mógł przygotować prezentację na następną konferencję, właściciel firmy tworzącej kursy wideo, abyś również został autorem takowego?

Wszystko przed Tobą!

Nie zrażaj się

Czegokolwiek w swoim życiu byś nie zaczynał, przygotuj się na wzloty i upadki - to nie tak, że każdy jest idealny. Powiedzenie raz na wozie, raz pod wozem nie wzięło się znikąd. Pomimo tego, nie zrażaj się jeśli na początku coś Ci nie wyjdzie (ile czasu zajęło Ci zrozumienie this w JavaScript?),. Rób dalej swoje! Konstruktywną krytykę przyjmuj na klatę i czerp z niej wiedzę. Olewaj hejt.

keep you head high

Jak zacząć?

W dobie dzisiejszej technologii i dostępnych narzędzi stworzenie bloga zajmie Ci nie więcej niż godzinę (chyba, że chcesz mieć własny layout, integracje z Headless CMS itp). Nie będę zmuszał Cię tu do stawiania bloga na WordPressie, skupiłbym się jednak na generatorach stron statycznych takich jak Gatsby, Hexo, Jekyll - w internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jednak specjalnie dla Ciebie przygotuję serię postów o budowie własnego bloga w oparciu o Gatsby, oraz razem opublikujemy go w usłudze GitLab Pages!

Kilka rad ode mnie…

  1. Przeczytaj ten post jeszcze raz - powolutku i ze zrozumieniem.
  2. Weź wszystkie rady do serca.
  3. Stwórz bloga, napisz pierwszy post, a linkiem do niego podziel się w komentarzu.

Niech moc będzie z Tobą!

Ps. Pikey, rzucam Ci wyzwanie - za 30 dni chcę zobaczyć twój pierwszy post 😎


Hej, ta strona wykorzysuje pliki cookies, localStorage, sessionStorage oraz dane osobowe do celów analitycznych.